#İklimİçin, Ben de Varım! Manifestosu

#İklimİçin, Ben de Varım! Manifestosu

Aralık ayında dünya hükümetleri yeni bir iklim anlaşması için Paris’te toplanıyor ve bu anlaşma öncesi sanatçılar, çocuklar, yazarlar, gazeteciler ve toplumun farklı kesimlerinden bireyler, 28 Şubat’ta düzenlenen basın toplantısıyla İklim İçin, Ben de Varım! dedi.

Yeryüzü dört bir yanda iklim değişikliğine bağlı sorunlarla, felaketlerle yüz yüze. Türkiye’de de ani sellerle, sinsi kuraklıkla, azalan yeraltı suları ve kavurucu orman yangınlarıyla, ekmeğimizden suyumuza hayatımızın her yanına yönelik tehdit altındayız.

Yine de iklim değişikliğini geri dönülmez noktaya gelmeden önce durdurmak hala mümkün. İnsanlığın bunun için gerekli politika ve araçları var.

Ancak, şirketlerin etkisi altındaki hükümetler, aşırı tüketim, fosil yakıtların yakılması ve ormansızlaşma gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim değişikliğine karşı etkin ve adil bir biçimde mücadele etmekten kaçarak, sistemin çıkarları için ve kâr uğruna tüm canlı hayatı hiçe sayıyor.

Bugün bir yol ayrımındayız ve şirketlerin ve hükümetlerin sessizliğine ve aymazlığına karşı bütün dünyada harekete geçiyoruz.

Geçtiğimiz Eylül’de, “Olağanüstü” İklim Zirvesi‘nin yapıldığı New York’da gezegeni ve geleceği savunmak için sokağa çıkan 400 binden fazla insana dünyanın dört bir yanından milyonlarcamız eşlik ettik. Şimdi yine dünyanın dört bir yanından bir araya geliyor ve herkesi “iklim için ben de varım” diyerek mücadele etmeye davet ediyoruz.

Gelin, Aralık 2015’te Paris’te, yeni bir iklim anlaşmasının kabul edilmesi beklenen uluslararası müzakereler öncesinde, hep birlikte mücadele edelim.

Gelin, iklim için harekete geçelim. Kendilerine lider diyenlerin ortaya koyamadıkları değişim gücünün bizde olduğunu gösterelim.

Gelin, sürdürülebilir ve tüm canlılar için adil bir gelecek talebiyle, herkesle ve hep birlikte yeni bir hareket yaratalım.

Gelin, hükümetlere “tüm canlı yaşamı adına muhatap olduğumuzu” haykırmak için bütün dünyada aynı gün sokağa çıkalım.

Çünkü, değişim gerekli ve mümkün!

Çünkü, iklim için biz de varız!

Çünkü, biz dünyaya!

Gelişmelerden haberdar olmak için iklimicin.org adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!

Emrah Kurum Çevreci Etkinlikler kurucusudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *