Çevreci Etkinlikler’in 2. Yılında Çevre Sorunlarına Çözümler Buluşması #Sonrası

Çevreci Etkinlikler’in 2. Yılında Çevre Sorunlarına Çözümler Buluşması #Sonrası

Türkiye’nin ilk çevre etkinlikleri sitesi olan Çevreci Etkinlikler olarak, 14 Mart 2015 Cumartesi günü  2. yılı kapsamında Yapı-Endüstri Merkezi ev sahipliğinde “Çevre Sorunlarına Çözümler Buluşması” gerçekleştirdik. Gıda, alternatif ekonomi, takas, sulak alanlar, yeşil alanların tahribatı, ulaşım, enerji, iklim değişikliği, çevre eğitimi ve çevre politikaları alanlarındaki çözüm önerilerinin paylaşıldığı etkinliğimize birçok sivil toplum kuruluşu katıldı. Ayrıca etkinlikte “Çevre Sorunlarına Medyanın Bakışı ve Çözüm Önerileri” adlı bir de panel gerçekleştirildi. Panelde yaşanan çevre sorunlarına medyanın bakışı ve çözüm önerilerine değinilirken umut ve çözüm önerisi barındıran filmlerin yer aldığı Sürdürülebilir Yaşam TV’den de bir film gösterimi yapıldı.

2 yılı geride bırakan Çevreci Etkinlikler, gıda konusunda Slow Food Fikir Sahibi Damaklar’dan Ayşenur Arslanoğlu’nu, alternatif ekonomi ve takas konusunda Yeryüzü Derneği’nden Hüseyin Varış’ı, sulak alanlar konusunda WWF Türkiye’den Çağrı Göçek’i, yeşil alanların tahribatı konusunda ÇEKÜL ve Türkiye Ormancılar Derneği’nden Prof. Dr. Ünal Akkemik’i, ulaşım konusunda EMBARQ Türkiye’den Pınar Köse’yi, enerji  konusunda Greenpeace’den Devin Bahçeci’yi, iklim değişikliği konusunda Yeşil Düşünce Derneği’nden Özgecan Kara’yı, çevre eğitimi konusunda Küresel Çevre Derneği’nden (GEO) Doğukan Doğan’ı ve çevre politikaları konusunda ise TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi’nden Baran Bozoğlu’nu ağırladık.

Çevreci Etkinlikler’den Emrah Kurum

 

Yapı-Endüstri Merkezi’nden Zeynep Gülşen

yem-yapi-endustri-merkezi-zeynep-gulsen

 

Gıda konusunda Slow Food Fikir Sahibi Damaklar’dan Ayşenur Arslanoğlu

 

Alternatif ekonomi ve takas konusunda Yeryüzü Derneği’nden Hüseyin Varış

 

Sulak alanlar konusunda WWF Türkiye’den Çağrı Göçek

 

Yeşil alanların tahribatı konusunda ÇEKÜL ve Türkiye Ormancılar Derneği’nden Prof. Dr. Ünal Akkemik

 

Ulaşım konusunda EMBARQ Türkiye’den Pınar Köse

 

Enerji konusunda Greenpeace’den Devin Bahçeci

 

İklim değişikliği konusunda Yeşil Düşünce Derneği’nden Özgecan Kara

 

Çevre eğitimi konusunda Küresel Çevre Derneği’nden (GEO) Doğukan Doğan

 

Çevre politikaları konusunda ise TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi’nden Baran Bozoğlu

 

Buluşmada ayrıca gazete ve dergi gibi yayın dünyasının temsilcilerinin katılımıyla “Çevre Sorunlarına Medyanın Bakışı ve Çözüm Önerileri” başlıklı bir panel gerçekleşti. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali ve Sürdürülebilir Yaşam TV kurucularından Tuna Özçuhadar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelin konuşmacıları ise BirGün Gazetesi yazarı Özgür Gürbüz, EKOIQ Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru, Magma Dergisi yazarı Serkan Ayazoğlu ve Yeni İnsan Yayınevi editörü Akif Pamuk’tu.

 

Ayrıca umut ve çözüm önerisi barındıran filmlerin yer aldığı Sürdürülebilir Yaşam TV’den de İsraf Etme -Waste Not-  film gösterimi yapıldı. Filmi izlemek için bu linki tıklayabilirsiniz: http://www.surdurulebiliryasam.tv/film/israf-etme

Klasik anlamda bir web sitesi olmaktan öte birey, öğrenci ve iş dünyası arasındaki köprülerin çevre odağında daha da güçlenmesi için çeşitli projeler hayata geçiren Çevreci Etkinlikler, tüm projelerinde en az bir paydaşla işbirliği yaparak projelerini ortak çalışma kültüründe şekillendiriyor.

Çevreci Etkinlikler’in 2015 yılında Halka Sanat Projesi ile Çevre ve Sanat Buluşmaları, Yazane Coworking Space ev sahipliğinde Alternatif Çevre Mühendisliği Atölyeleri, Sürdürülebilir Yaşam TV ile Sürdürülebilir Yaşam TV Film Gösterimleri ve Yeşil Girişimcilik Buluşmaları adlı dört ana projesini devam ettirecek. Çevreci Etkinlikler, gerek mevcut projelerinde, gerekse hayata geçirmek istediğiniz projelerinizde sizleri işbirliğine davet ediyor. Paylaşımlarınız için ise emrahkurum@cevrecietkinlikler.com adresine mail atabilirsiniz.

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!

Emrah Kurum Çevreci Etkinlikler kurucusudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *