1. Ankara Sürdürülebilir Yaşam Film Akşamları

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin “dönüştüren belgeselleri”nden bir seçki Çevreci Etkinlikler ve Çiğdemim Derneği işbirliğinde ayda bir defa Ankara’da  izleyici ile buluşuyor! Bazı hikâyeler hayata bakış açınızı kökten değiştirebilir! Bazı filmler vardır izleyince önünüzde yeni bir pencere açılır… Çiğdemim Derneği her ay; sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı vermek amacıyla

Start

18 January 2015 - 19:00

End

Address

Çiğdemim Derneği, Ankara   View map

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin “dönüştüren belgeselleri”nden bir seçki Çevreci Etkinlikler ve Çiğdemim Derneği işbirliğinde ayda bir defa Ankara’da  izleyici ile buluşuyor!

Bazı hikâyeler hayata bakış açınızı kökten değiştirebilir! Bazı filmler vardır izleyince önünüzde yeni bir pencere açılır… Çiğdemim Derneği her ay; sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı vermek amacıyla her sene izleyiciyle buluşan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nden bir filme evsahipliği yapacak.

Ücretsiz olarak yapılacak gösterimlerin ilki 18 Ocak 2015 Pazartesi günü saat 19:00’da  gerçekleştirilecek. Ödüllü yönetmen Mark Todd’un Yacouba Sawadogo adındaki bir çiftçinin Burkina Faso’nun kuzeyindeki çölleşmeyle mücadelesini konu alan Çölü Durduran Adam” filminin gösteriminin ardından doğanın restorasyonu konusuyla ilgili ile sohbet gerçekleşecek.

Gösterimler ücretsizdir.

Çölü Durduran Adam (The Man Who Stopped the Desert)

Yönetmen: Mark Dodd

Çeviren: İlknur Urkun

Yıl: 2010

Süre: 62 dk

Özet

Sahara çölüyle tropikal Afrika’nın nemli ormanları arasındaki çorak araziyi tanımlayan “Sahel” kelimesi 1970’lerden beridir kıtlık ve yoksulluk ile eşanlamlı kullanılıyor. Her geçen yıl, çöl koşulları güneye, Sahel’in bir zamanlar tarımsal olarak verimli topraklarının içlerine doğru uzanarak yayılmaya devam etti.

İnsanlar eskiden bereketli olan köylerine sırtlarını dönerek geleneksel yurtlarını terk etmeye başladı ve şehirde yeni bir yaşama yöneldi. Bölge, 1980’lerde 30 milyonu bulan nüfusuyla sürekli kuraklık ve açlıktan muzdaripti. Birçok köy çölleşmişti ama Burkina Faso’nun kuzeyinde yaşayan Yacouba Sawadogo adındaki bir çiftçi giderek büyüyen çöle karşı durmaya karar verdi.

Yacouba uluslararası kurumların gündeme getirip uygulama konusunda başarısız olduğu ilkel bir tarımcılık tekniği olan Zai’yi başarıyla uyguladı. Son 20 yıl içerisinde hem doğayla hem de insanlarla yüzleşerek başarılı çalışmalar yürüttü ve çölleşmeye karşı mücadelede öncü oldu. Ancak Yacouba’nın mücadelesi basit bir tarım hikâyesi değil; bu öykü bir insanın inancı hakkında ve bu inanç Afrika’nın Sahel bölgesinde dönüşüm yaratma potansiyeline sahip!

MORE DETAIL

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin “dönüştüren belgeselleri”nden bir seçki Çevreci Etkinlikler ve Çiğdemim Derneği işbirliğinde ayda bir defa Ankara’da izleyici ile buluşuyor!

ETKİNLİĞE KATIL