10. Sürdürülebilir Yaşam Film Akşamları: Yaşayan Tohum ve İsraf Etme

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nin dönüştüren belgesellerinden bir seçki Çevreci Etkinlikler ve Çiğdemim Derneği işbirliğinde ayda bir defa Ankara'da izleyici ile buluşuyor! Ücretsiz gösterimlerin bu sezon için sonuncusu Yaşayan Tohum ve İsraf Etme filmlerinin gösterimiyle 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 16.00'da Çiğdemim Derneğinde gerçekleştirilecek.

Start

10 June 2017 - 16:00

End

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali‘nin dönüştüren belgesellerinden bir seçki Çevreci Etkinlikler ve Çiğdemim Derneği işbirliğinde ayda bir defa Ankara’da izleyici ile buluşuyor! Ücretsiz gösterimlerin bu sezon için sonuncusu Yaşayan Tohum ve İsraf Etme filmlerinin gösterimiyle 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 16.00’da Çiğdemim Derneğinde gerçekleştirilecek.

Etkinlik Editörü: Emrah Kurum

Yaşayan Tohum (The Living Seed)
Bu film SYFF2016 seçkisindendir.

GDO, organik çiftçilik, çiftçilerin geleceği, tarım ve gıda politikaları hakkındaki tartışmalar yeni değil. Navdanya 25 yıldır tohum özgürlüğü ve çiftçi hakları için mücadele ediyor. Bugün yalnızca biyolojik ve ekolojik yıkımla mücadele hareketi konusunda değil, “yaşayan” ve gelişenekonomiler ağının oluşması konusunda da çok kritik bir noktadayız. Yaşayan Tohum ile tarım, tohum açısından ele alınıyor.”

İsraf Etme (Waste Not)
Bu film SYFF 2012 seçkisindendir.

İsraf Etme!, çöplerimizin nereye gittiği, kimler tarafından ayıklandığı ve aslında çöp depolama alanlarına fırlatılıp atılmasalar gerçek değerlerinin ne kadar yüksek olduğunu anlatan bir film. Mesela, eski bilgisayarlardan altın toplamak, yeri kazıp altın çıkarmaktan daha kolay ve ucuz. Organik atıklar gübre yapımında ve doğayı kirletmeden elektrik üretmek için kullanılabilir. Yine de her bir Avustralyalı, çöp depolama alanlarına her sene yarım ton gıda atığı gönderiyor ve bu organik atıklar kimyasal maddeler ve e-atık ile kirleniyor. Avustralyalılar tüm atıklarının sadece %50sini geri dönüşüme gönderiyor.

İsraf Etme’nin duygusal etkisi, kurumsal ve eğitim sektörleri olduğu kadar yerel halk gruplarında da güçlü bir tepki oluşturdu. Film, dünyanın en saygın film festivallerinde gösterildi ve St. Kilda Kısa Film Festivalinde 2011 yılında En İyi Belgesel ödülü, WOW 2012de ise En İyi Sinematografi ödülünü kazandı.

 

MORE DETAIL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *