Çevreci Etkinlikler; birey, öğrenci ve iş dünyası arasındaki köprüleri sürdürülebilirlik odağında güçlendirmek için projeler hayata geçiren bir yeşil girişimdir. 11 Mart 2013 tarihinde hayata geçen Çevreci Etkinlikler, Türkiye’nin ilk ve tek çevre etkinlikleri platformudur.

Bu amaca ulaşmak için; 

 • Etkinlikleri tek bir noktada toplamak ve paylaşmak

Sürdürülebilirlik temelli işleri yaygınlaştırmak amacıyla Türkiye’de gerçekleşen çevre etkinliklerini cevrecietkinlikler.com adresi üzerinden paylaşıyoruz.

 • Sürdürülebilirlik projesi hayata geçirmek

Sürdürülebilirlik ekosisteminde bize göre güçlendirilmesi gereken alanlarda projeler hayata geçiriyoruz.  Bu projeleri birey, öğrenci ve iş dünyası arasındaki köprüleri güçlendirmek için hayata geçirirken, projelerimize en az bir farklı paydaşı da dahil ederek hem kendi hem de ülkemizdeki işbirliği kültürünün gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Kişi bireysel olarak çevre konusundaki mevcut bilgi birikimini görece daha da artırmalı, umut veren gerçek örneklerden haberdar olup bunları bilmekten öte olabildiğince deneyimlemeli ki var olan mevcut süreçler hakkındaki görüşlerini daha sık dile getirebilsin. Dile getirdiklerini de söylemden öte deneyimlediği için bir eleştiri ortaya koyarken “evet sizin böylesi uygulamalarınız var fakat bakın diğer taraftan şöyle de uygulamalar var diyebilmeli.

Hepimiz çevre konusunda yaşanan olumsuzlukların ana kaynağı olarak iş dünyasını görürüz. Peki, iş dünyası dediğimiz yapılarda görev alan dostlarımızın sizden, bizden farkı var mı? Yok! Sıklıkla yapılan iyi niyetle atılmış yanlış adımların yaşantımıza olan etkileri. Ortalama 4 yıllık eğitimleri sonrasında iş dünyasında yerini alacak olan öğrenci arkadaşlarımız bugünün “iyi niyetle atılmış yanlış adımlarını” mezun olduklarında “iyi niyetle atılmış doğru adımlara” dönüştürebilir. Çevreci Etkinlikler olarak bize göre öğrenci arkadaşlarımız farklı sektördeki uzmanların deneyimlerini ve hayata geçirdiği iyi uygulama örneklerinden haberdar olarak bunu gerçekleştirebilir.

Çevresel etkileri bakımından düşünüldüğünde, pozitif yönde de ve negatif yönde de büyük bir öneme sahiptir iş dünyası. Bireysel yaşantımızda olduğu kadar, kurumsal yaşantımızda da “iyi niyetle atılmış yanlış adımlar” varlığından haberdarız. Çevreci Etkinlikler olarak ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen, iş dünyasına yönelik iyi uygulama örneklerini yakından takip ettiğimiz için bize göre eksik gördüğümüz alanlara yönelik projeler ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

Amacımız, daha önce Çevreci Etkinlikler’in çeşitli projelerinde yer almış ve bizim çalışma disiplinini bildiğimiz dostlarımıza referans olarak profesyonel iş yaşantısında destek olmak. Daha doğrusu çevre konusundaki atılan pozitif adımların çarpan etkisini artırmak için kurum ile bireyleri birleştirmeyi amaçlıyoruz. Kariyer kısmındaki desteğimiz stajyer ve profesyonel olarak iki kategoriye ayrılmakta.

Projelerden Bazıları:

Gerçekleştirilen Buluşmalar:

 1. Gıda Sektöründe Temiz Üretim, Yıldız Holding
 2. Fabrikalarda Sıfır Atığa Giderkenki iyi Uygulama Örnekleri, Pepsico Frito Lay
 3. İTÜ Sürdürülebilir Ekosistem Günleri Kapsamında Atölye
 4. YTÜ Yeşil Sektör Günleri Kapsamında Panel

Gerçekleştirilen Buluşmalar:

 1. Çevre ve Sinema, Rüya Arzu Köksal
 2. Çevre ve Tiyatro, Fuat Onan
 3. Çevre ve Müzik, Kırmızı Nazmi Akyıldız
 4. Çevre ve Edebiyat, Buket Uzuner

Gerçekleştirilen Buluşmalar:

 1. Sürdürülebilirlik ve Gençler
 2. Sürdürülebilirlik ve Sistem Tasarımı
 3. Sürdürülebilirlikte Finansa Erişim
 4. Dördüncü Sanayi Devrimi, Endüstri 4.0
 5. Sürdürülebilirlik Raporlaması
 6. Sürdürülebilirlik ve Gönüllülük
 7. Sürdürülebilirlik ve Etik
 8. Kapanış Etkinliği

Gerçekleştirilen Buluşmalar:

 1. Moda Çocuk Parkı’nda Dünya Çevre Günü Etkinliği
 2. Nesin Vakfı, Kompost Atölyesi

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Seçkisinden Gösterim Yapılan Filmler:

 1. Çölü Durduran Adam
 2. Göle Yas
 3. Mutluluğun Ekonomisi
 4. Halkın Gücü: Küba Petrol Krizini Nasıl Aştı?
 5. Yemekhanelerin Adamı

2015 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’nde yaşanan ekolojik, ekonomik ve toplumsal sorunlara çözüm ürettiği için ödül alan Çevreci Etkinlikler, ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek çevre etkinlikleri platformudur.