Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması

14 Ekim 2022 - 23 Ekim 2022


Herkesin sinemaya eşit koşullarda erişebileceği bir etkinlik olarak tasarlanan ve bu yıl 17 – 23 Ekim 2022 tarihleri arasından 10’uncusu gerçekleşecek olan ‘’Engelsiz Filmler Festivali’’, sinemaseverleri ağırlamak için hazırlanıyor. Son başvuru tarihi 14 Temmuz 2022 olan Kısa Film yarışmasının duyuru metni ve detaylı bilgisi;

Her yıl 40’a yakın uzun, kısa ve belgesel filmi izleyici ile buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, gösterimlerinin yanı sıra film ekipleri ile söyleşiler, atölye çalışmaları, sanal gerçeklik deneyimleri, sergiler gibi yan etkinliklerle sinema kültürünün yaygınlaşmasını amaçlıyor. 

Festival kapsamında Türkiye ve dünya sinemasının öne çıkan filmleri çeşitli tematik başlıklar altında seyircilerin beğenisine sunuluyor. İlk dört yılında yalnızca Ankara’da gerçekleşen Engelsiz Filmler Festivali, 2017 yılından beri Ankara’nın yanı sıra İstanbul ve Eskişehir’de de izleyiciyle buluşuyor. 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi platformda düzenlenerek tüm Türkiye’den takip edilen Festival, 2021 yılında kısa film kültürünü daha fazla kişiye tanıtmak ve kısa filmcilere daha fazla ifade alanı açmak amacıyla programına uluslararası bir kısa film yarışması da ekledi. 

Herkesin sinemaya eşit koşullarda erişebileceği bir etkinlik olarak tasarlanan Festival’de tüm gösterimler sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile, söyleşiler işaret dili çevirmeni ile gerçekleşiyor. Festival’deki atölye, panel, Ödül Töreni gibi yan etkinlikler erişilebilir bir altyapıyla gerçekleşiyor ve tüm Festival mekanları erişilebilir olanlardan seçiliyor. Ayrıca websitesi gibi iletişim kanallarının da erişilebilir olmasına dikkat ediliyor. 

Engelsiz Filmler Festivali, 2019 yılında BE IN! Erişilebilir Festivaller Ağı isimli uluslararası oluşumun da kurucu üyelerinden biri oldu. EFF ile birlikte Klappe Auf! Kısa Film Festivali (Hamburg/Almanya), Oska Bright Film Festivali (Brighton/İngiltere), Festival Inclus (Barselona/İspanya), European Film Festival Integration You and Me (Koszalin/Polonya) ve The Extraordinary Film Festival (Namur/Belçika) inisiyatifi ile kurulan ağ, sinemayla ilgili etkinliklerde erişimin eşit bir şekilde sağlanmasını, engelli bireylerin sinemadaki temsillerinin artmasını ve bu konuların uluslararası arenada daha görünür ve tartışılır kılınmasını amaçlıyor.

Başvuru Detaylı Bilgi: https://engelsizfestival.com/tr/2022/basvuru

Detaylar

Başlangıç:
14 Ekim 2022
Bitiş:
23 Ekim 2022
Etkinlik etiketleri:
, , , , , ,

Organizatör

Engelsiz Filmler Festivali
View Organizatör Website