Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Original By Nature Sergisi

22 Mart 2022


Original By Nature Sergisi
Mercado tarafından gerçekleştirilen “Original by Nature” adlı sergi, 1-22 Mart 2022 tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’in No:19 binasında gerçekleşecek. Programın duyuru metni ve detaylı bilgi:

Kurgusu bağımsız genç tasarımcı ve sanatçıları destekleyen Mercado’ya ait olan ve dönüşümün yarattığı döngüsellikten ilham alan deneyim merkezli Original By Nature sergisinde, cam sanatçısı Egemen Kemal Vuruşan, dijital sanatçı Ecem Dilan Köse ve sürdürülebilir üretimi odağına alan Ek Biç Ye İç sosyal girişimi yer alıyor. Original By Nature sergisi, Pernod Ricard Türkiye’nin ana sponsorluğunda, tarihi dokusunun yanında dinamik yapısıyla da İstanbul’un en önemli kültür sanat destinasyonlarından olan Akaretler Sıraevler’in mekan sponsorluğunda ve LG Türkiye’nin teknoloji sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Kullanılmış şişelerin ileri dönüşümüyle çalışan bir kentsel tarım sisteminin merkezde yer aldığı çok katmanlı projede, bir yaşam döngüsünün tamamlanmasına şahit oluyoruz. Ömrü biten şişeler amorf formlara bürünerek bir sanat eserine dönüşüyor ve içerisinde hidroponik tarım yöntemiyle bitkiler yetiştiriliyor. Sanat eseri içerisinde yetişen fesleğen, reyhan, marul, pazı gibi bitkiler sergi süresince hasat edilerek sofraya geri döndürülüyor ve yemeklerde, kokteyllerde kullanılıyor. Ardından sofrada kullanılan şişeler tekrar bu döngüye katılarak dönüşümün bir parçası oluyor. İklim değişikliği karşısında kentsel tarımı alternatif bir çözüm önerisi olarak göstermeyi ve ilham olmayı amaçlayan sergi aynı zamanda günümüzün en önemli problemlerinden gıda krizine de dikkat çekiyor. Çıkış ilhamını, doğal kaynak sularıyla ve doğasıyla ön plana çıkan İskoçya’daki sürdürülebilirliği sahiplenen ve kullandığı suyun %96’sını doğaya geri veren bir damıtım evinden alan Original By Nature projesi, aslında bir sürdürülebilirlik hareketi. Original By Nature sergisi, geçtiğimiz yıl üç önemli şefle hayata geçirdiği sıfır atık menülerin ardından bu yıl kentsel tarım ve sürdürülebilirliği bütüncül olarak ele alan projenin devamı niteliğinde.

Egemen Kemal Vuruşan’ın kullanılmış şişeleri ileri dönüştürerek tasarladığı enstalasyona, Ecem Dilan Köse’nin dijital sanat eserleri eşlik ediyor. Dijital sanat eserine yerleştirilen ve bitkileri besleyen mor ışık sayesinde enstalasyon yaşayan bir organizmaya dönüşüyor. Kentsel tarım uygulamalarıyla tanıdığımız Ek Biç Ye İç ekibi de projede işbirliği ile yer alıyor ve sistemin çalışması konusundaki teknik desteği sağlıyor. 

Original By Nature sergimizi 1-22 Mart tarihleri arasında Akaretler Sıraevler No:19’da ücretsiz olarak deneyimleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi : https://www.studiomercado.com/post/original-by-nature

Organizatör

Mercado