Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Sürdürülebilir Ekosistem Günleri

15 Nisan 2022 @ 08:00 - 17 Nisan 2022 @ 23:30 UTC+3


Sürdürülebilir Ekosistem Günleri (SEG), İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü üyesi öğrenciler tarafından hazırlanan, alanında uzman konuşmacıların ağırlandığı Türkiye çapında bir organizasyondur. Etkinliğin 12.’si, 15-16-17 Nisan 2022 tarihleri arasında İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Programın duyuru metni ve detaylı bilgi:

 İTÜ’nün ilk karbon nötr kongresi olma özelliğine sahip Sürdürülebilir Ekosistem Günleri, 2009 yılından bu yana düzenlenmekte olup Türkiye’nin bir çok şehrinden ve her yaş grubundan, genç ve dinamik öğrencilere ve Sürdürülebilirlik anlayışıyla çalışma yapmış ve yapmakta olan akademisyenlere, çevre teknolojilerine, sürdürülebilir çevre yaklaşımına ve çevre konusunda küresel hassasiyete ve vizyona sahip sektör temsilcilerine ücretsiz katılım imkanı sunmaktadır. Bu kapsamda katılımcılara iki gün boyunca sabah ve akşam oturumları olmak üzere seminer verilmektedir. Kongrenin konuşmacıları, katılımcıları, teknik altyapısı, organizasyon şeması, duyuruları, katılımcıların konaklamaları, sponsor anlaşmaları tamamen bu öğrenciler tarafından düzenlenmektedir. Her yeni kongre ile beraber katılımcı sayısını daha da artırıp daha geniş kitlelere ulaşan SEG, bünyesinde, katılımcılarına sosyal bir ortam yaratırken, düşüncelerini sunma imkanını da yaratmaktadır.

Küresel çevre sorunlarını dile getirerek bu sorunlara cevap arayacak yeni neslin farkındalığını arttırmayı hedeflemekte, aynı zamanda çevre, enerji ve iklim değişikliği alanlarındaki gelişmeleri katılımcılara aktarmaya çalışmaktadır.

Küresel öneme sahip ekosistem üzerinde artan baskılar doğal kaynaklarımızın aşırı kullanımına, kirliliğe, ormansızlaşmaya ve habitatın zarar görmesine yol açmaktadır. Diğer yandan, gelişen sürdürülebilirlik kavramı kaynakların, doğal ve kültürel zenginliklerin yararlı kullanımının yanı sıra gelecek nesiller için korunmasını sağlayacak eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Bizler tüm işlevlerini ve özelliklerini koruyabilen ekosistemleri sürdürülebilir ekosistemler olarak tanımlıyoruz. Ekosistemin korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için yapılması gerekenler hızlı nüfus artışı ve şehirleşme ile birlikte giderek artıyor. Diğer taraftan bir ekosistemin sürdürülebilirliğini etkileyen faktörler var: kullanımın seviyesi, değişen koşullara uyum sağlayabilmesi, kendi kendini yenileme/düzenleme yeteneği gibi. Bu sınırlandırıcı etkenlerden bir tanesi de atıklar. Çevre Mühendisliği alanına giren evsel, endüstriyel ve tarımsal atıkların ekosistemler ve insan sağlığı için oluşturduğu/oluşturacağı ciddi çevresel sorunların giderilmesi, gelecek nesillerin sağlıklı olması ve tüm ekosistem bileşenlerinin korunmasını sağlayacak yegâne yoldur. 

Başvuru Linki : https://segitu.org/kayit-ol/

Detaylar

Başlangıç:
15 Nisan 2022 @ 08:00 UTC+3
Bitiş:
17 Nisan 2022 @ 23:30 UTC+3
Etkinlik etiketleri:
, , , , ,

Organizatör

Değiştiren Adımlar Derneği

Mekan

Online