Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Yarımburgaz’dan Fikirtepe’ye İstanbul’un Tarih Öncesinde Değişen Doğal Çevresi

22 Kasım 2021 - 24 Kasım 2021


“BURASI” sergisi kapsamında düzenlenen söyleşide, arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan “Yarımburgaz’dan Fikirtepe’ye İstanbul’un Tarih Öncesinde Değişen Doğal Çevresi”ni anlatacak. 24 Kasım 2021’de gerçekleşecek söyleşi için 22 Kasım 2021 Pazartesi 00.00’dan itibaren rezervasyon yaptırabilirsiniz. Covid 19 önlemleri sebebiyle; sınırlı sayıda izleyiciyle Yapı Kredi Kültür Sanat Locada yapılacak. Etkinliğin duyuru metni ve detaylı bilgi:

Bugün İstanbul’u Boğaziçi ve Marmara olmadan düşünemiyoruz. Ancak tarih öncesi devirlerde İstanbul’da Boğaziçi’nin olmadığı, Marmara’nın küçük? bir tatlı su gölüne dönüştüğü dönemler yaşanmış, bunlara bağlı olarak denizsel ve karasal canlılar, dolayısıyla biyo-ortamda sürekli olarak değişmiştir. İstanbul’u ekoloji ve kent ilişkisi bağlamında yeniden düşünmeye davet eden “BURASI” sergisi dolayısıyla düzenlediğimiz konferansa arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan konuk oluyor. Özdoğan; Yarımburgaz, Yenikapı ve Fikirtepe’deki kazılardan elde edilen verilerden hareketle, tarih öncesi dönemlerde İstanbul’da yaşamış insanların değişen doğal çevre koşullarına nasıl uyum sağladıklarını ve bunun kültürel yapıya nasıl yansıdığını ele alacak. Konferans’ın sunuşunu serginin küratörü Kevser Güler yapacak.

Covid 19 önlemleri dolayısıyla Loca’ya en çok 40 izleyici rezervasyonla alınacaktır.

Etkinliklere girişte HES kodu ya da aşı kartı gösterilmesi, etkinlik boyunca maske takılması zorunludur. Kapılar 18:00’de açılacaktır.

Etkinliğimiz eşzamanlı olarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalından canlı yayımlanacaktır.

Başvuru Linki: 

https://sanat.ykykultur.com.tr/etkinlikler/yarimburgazdan-fikirtepeye-istanbulun-tarihoncesinde-degisen-dogal-cevresi?date=24.11.2021#

Detaylar

Başlangıç:
22 Kasım 2021
Bitiş:
24 Kasım 2021
Etkinlik etiketleri:
, , ,

Organizatör

Yapıkredi Kültür Sanat

Mekan

Yapı Kredi Kültür Sanat Loca