Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ Proje Başvuru Çağrısı

21 Ekim 2022


British Council Türkiye, ‘Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında Beats By Girlz Türkiye ile kadın sanatçılar için ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ proje çağrısını duyurdu. Projeye son başvuru tarihi 21 Ekim 2022’dir. Programın duyuru metni ve detaylı bilgi;

British Council, 2017 yılından bu yana yürüttüğü ‘Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında, kültür-sanat alanındaki kadın sanatçıların ve profesyonellerin mesleki ilerlemesini desteklemeyi ve alanlarında değişim gerçekleştirebilme potansiyellerini teşvik etmeyi amaçlıyor. British Council aynı zamanda, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesinin katılımcı, açık ve refah içinde toplumlar yaratmada hayati bir önem taşıdığına ve sürdürülebilir kalkınmayı hızlandıran tüm alanlarda çarpan etkisi yarattığına inanıyor. 

Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un (Women of the World Festival (WOW)) müzik programını oluşturan WOW Sesler kapsamında ilk edisyonu düzenlenen ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ projesi, ikinci edisyonuyla şehre tekrar dönüyor. Kadınların yaşadıkları şehre müzikleriyle yorumlamalarına olanak sağlayan projenin ilk edisyonu Birleşik Krallık’ta ve Türkiye’de oldukça ses getiren bir albüm ve belgeselle sonuçlanmıştır. Projenin yeni edisyonunda, Türkiye’deki kadın sanatçılar arasındaki kültürel çeşitliliğin vurgulanması amaçlanmıştır.   

Proje, tümü açık çağrı yoluyla seçilecek olan toplam 15 kadına açık olacaktır. Projede ses yürüyüşü yapılması planlanan iller Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir’dir. Katılımcılar, çevrimiçi atölye çalışmaları ve mentorluk oturumları aracılığıyla ses tasarımının temel ilkelerini öğrenecek. Daha sonra, yaşadıkları şehirlerde seçilen bölgelerde ses yürüyüşüne çıkacak ve sesleri, müzikal bir çerçevede tasarlayıp bir kompozisyon oluşturacakları kayıtlar alacaklar. Katılımcılar, proje boyunca birbirleriyle çalışarak seçilen mekânların ses yapısını ve oluşturulan eserleri birlikte değerlendirecekler. Proje yürütücüsü ve küratör olarak katılımcılarla birebir çalışacak olan Beats By Girlz Türkiye kurucu direktörü Beril Sarıaltun ve Birleşik Krallık’tan müzik ve teknoloji inisiyatifi Saffron Music, Mart 2023’te WOW Sesler’de sahne alacak ve dijital platformlarda yayımlanacak eserlerin seçkisini de birlikte oluşturacaklar.  

Programın Amaçları: 

Müzik endüstrisinde enstrümantist, vokalist, prodüktör veya ses tasarımcısı olarak faaliyet gösteren kadın profesyonellerinin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki fikirlerini dile getirmeleri ve sanatlarını ve yeteneklerini dijital ortamda çoğulcu, kapsayıcı ve yenilikçi programlar yoluyla sergilemeleri için fırsatlar yaratmak. 

Türkiye’den kadın sanatçıların sanatsal mükemmeliyetini paylaşmak, kutlamak ve yaygınlaştırmak.

Detaylı Bilgi: https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/womenpowerinculture/mycitymyvoice-opencall

Kayıt Linki: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=wXVirt3MRkCyoWJFosyj7NlMkg3PiyZDubN_FwDllfNUQVI2TEdZWVNUQjdNVDBHRkg5S1Y3WFpPMS4u

Detaylar

Tarih:
21 Ekim 2022
Etkinlik etiketleri:
, ,

Organizatör

British Council Türkiye
Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.