Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Ekolojik Mimarlık: Mimarlıkta Toprak Yapı Malzemesi

26 Ekim 2021 @ 20:30 UTC+3

Ücretsiz

ekolojik-mimarlik-mimarlikta-toprak-yapi-malzemesi

ÇEKÜL Evi Etkinlikleri kapsamında, “Ekolojik Mimarlık: Mimarlıkta Toprak Yapı Malzemesi” etkinliği, döngüsel tasarım konusunda yaptığı çalışmalarla bilinen Özgül Öztürk ile ÇEKÜL Vakfı Genel Müdürü, ressam-yazar Sevil Yeşim Dizdaroğlu’nun katılımlarıyla 26 Ekim 2021 Salı akşamı saat 20:30’da gerçekleşecek. Etkinliğin duyuru metni ve detaylı bilgi: 

ÇEKÜL Evi Etkinlikleri, doğaya bakışımızı sorguladığımız sonbahar serisine devam ediyor. Bu ayki etkinlik kapsamında mimaride bir yapı malzemesi olarak toprak üzerine konuşacağız. Toprak sadece ekolojik bir yapı malzemesi olarak mı değerlendirilmeli? Toprağın modern yapılarla uyumu hakkında neler biliyoruz? Geleneksel yapı malzemesi ile modern teknoloji ve malzemenin birlikteliğine hangi perspektiften bakıyoruz? Toplumun tüm kesimlerinde uygulanabilir olan, en az enerji tüketimiyle çevreyi kirletmeyen toprak yapılara Çatalhöyük, Hattuşaş, Göbeklitepe gibi arkeolojik yapılarda da rastlıyoruz. Isıtma ve soğutma gereksinimi düşük, nefes alan ve nem dengesi iyi; tasarruflu bir yapı malzemesi olan toprağa daha yakından bakmak, ufuk açıcı.

Geleneksel mimari örneklerinde sıklıkla rastladığımız toprağın çağdaş yansımalarını 26 Ekim Salı akşamı saat 20:30’da konuşacağız. “Ekolojik Mimarlık: Mimarlıkta Toprak Yapı Malzemesi” etkinliğinin konukları, döngüsel tasarım konusunda yaptığı çalışmalarla bilinen Özgül Öztürk ile ÇEKÜL Vakfı Genel Müdürü, ressam-yazar Sevil Yeşim Dizdaroğlu.

Geçmişten günümüze gelişerek gelen ve farklı yapı kültürlerinde kullanılan en eski ve yaygın yapı malzemelerinden biri olan toprağı konuşurken, Türkiye’den ve dünyadan örneklerle toprak esaslı malzemeyle inşa edilmiş yapı örneklerini inceleyeceğiz. 

ÇEKÜL Vakfı kurulduğu günden bu yana ülkenin dört bir köşesindeki küçüklü büyüklü kentte tarihi dokunun çağdaş kentle ilişkilendirilmesine dönük çalışmalarını sürdürürken, geleneksel yapı malzemeleri ile geleneksel yapı teknikleri üzerine odaklandı. Yaz okulları ile üniversite öğrencilerine; periyodik programlarıyla da uzmanlara ve alanda çalışanlara yönelik eğitimler düzenledi. 

Doğanın kış hazırlığı yaptığı Ekim ayında ÇEKÜL Evi Etkinliğinde görüşmek üzere.

Başvuru formu için tıklayınız.

Mekan

Online

Organizatör

ÇEKÜL Vakfı, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı
View Organizatör Website