Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Hukuk ve Doğa Okulu

22 Ağustos 2022 - 24 Ağustos 2022


Hukuk ve Doğa Okulu
Doğa Derneği tarafından ikincisi gerçekleştirilen ‘’Hukuk ve Doğa Okulu’’ 22 – 23 – 24 Ağustos 2022 tarihlerinde Seferihisar Orhanlı Köyünde gerçekleşecek. Programın duyuru metni ve detaylı bilgi;
Seferihisar Doğa Okulu’nda 22-23-24 Ağustos 2022’de “Hukuk ve Doğa Okulu” için buluşuyoruz.
Doğa savunuculuğundaki deneyimlerimizi paylaşmak, hukuku doğa savunusunda etkin olarak kullanmak, doğa ve iklim okur-yazarlığımızı geliştirmek ve saha bilgimizi arttırmak için bir araya geliyoruz.
Dünyanın dört bir yanında devam eden doğa katliamlarına karşı hukuki mücadeleyi nasıl yürütebileceğimize odaklanacağız. Geçmişten günümüze doğa – insan ilişkisindeki doğa hakkının izini süreceğiz.
Doğa savunuculuğu konusunda uzmanlaşmak isteyen hukukçuları 22-23-24 Ağustos 2022 tarihlerinde düzenleyeceğimiz bu üç günlük buluşmaya davet ediyoruz.
Program Doğa Derneği Hukuk danışmanları Av. Özlem Altıparmak ve Av. Cem Altıparmak tarafından koordine edilmektedir.
Hukuk ve Doğa Okulu’nda Neler Konuşacağız?
Doğa hakkı ve doğa savunuculuğunda hukukun etkin bir araç olarak kullanımı
Doğa savunuculuğunda başvurulabilecek ulusal ve uluslararası hukuki mekanizmalar
Türkiye’de doğa mücadelesi tarihine bakış
İdari başvuru ve dava süreçleri
Proje dosyası inceleme ve örnek davalar
Doğa Derneği’nin savunuculuk deneyimleri
Doğa ve iklim okur-yazarlığı

Yukarıdaki konuları hak temelli yaklaşımla ele alıp; Gediz Deltası ve Orhanlı Köyü JES sahasında alanında uzman kişilerle birlikte ziyaretler gerçekleştireceğiz. Bu ziyaretlerin ardından doğa savunuculuğuna dair birlikte neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz.
Konaklama ve Diğer Bilgiler
Konaklama; okul araştırma binasının salonunda mütevazı koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda ya da havanın uygun olması halinde çadır kurarak konaklama imkânı bulunmaktadır.
Program dâhilindeki köy-okul-alan ziyaretleri, yemek, çay-kahve Doğa Okulu tarafından sağlanacaktır.
Okulumuz süresince daha az atık çıkarmayı hedefliyoruz! Bu nedenle matara, termos ve kupalarınızı yanınızda getirmeyi lütfen unutmayın.
Kamp yerine ulaşım katılımcılara aittir. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri katılımınızın kesinleşmesinin ardından paylaşacağız.
Doğa Okulu’nun atölyeleri sabit anlatımlar içermemektedir. Atölyelerimizde sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın eğitim atölyeleri boyunca her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık ve benzeri işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dâhil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biridir.
Doğa Okulu’nun atölyelerine katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı metinleri lütfen okuyun.

Kimler başvurabilir?
Doğa savunuculuğu alanında kendini geliştirmek isteyen, kolektif ve yaratıcı üretim süreçlerine uyum gösterebilen, doğa hakkı ve iklim hukuku alanında Türkiye ve Dünya’daki gelişmelere ilgi duyan;
Hukuk fakültesi öğrencileri (4.Sınıf)
Hukukçu akademisyenler,
Stajyer avukatlar,
Avukatlar
katılımcı olarak başvurabilir.

Kayıt Linki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScH4jk99N7ab-xFMJeRkbPwR-HF_WRdL1jbl7ThJN7LT-nSiw/viewform

 

Son başvuru tarihi: 5 Ağustos 2022

 

Detaylar

Başlangıç:
22 Ağustos 2022
Bitiş:
24 Ağustos 2022
Etkinlik etiketleri:
, , , ,

Organizatör

Doğa Derneği

Mekan

Seferihisar
Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.