Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Küresel İkaz Sergisi

26 Kasım 2022 - 27 Ocak 2023


Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) Öğretim Üyesi Murat Germen’in fotoğrafları ile küresel iklim değişikliğine dikkat çekilmesi amaçlanan KTSM’nin yeni sergisi 29 Mart – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Programın duyuru metni ve detaylı bilgi:

Küresel ısınmanın etkilerini deneyimlemek üzere kuzey coğrafyalarına 2010’ların başından beri seyahat ettiğini belirten Murat Germen; ‘’Svalbard Adası-Norveç, Grönland-Danimarka, Tromsö-Norveç, Laponya-Finlandiya ve İzlanda’da uzun süredir küresel ısınmanın etkilerini gözlemliyorum. Buralarda deneyimlediklerim, yerellerden duyduklarım, fotoğrafladıklarım sonrasında yaşamımda zaten merkeze oturan “yettiği kadar” kavramını iyice benimsedim. Mimari, giyim, beslenme, nüfus, günlük yaşam, vb. boyutlarda her şeyin gereken asgari miktarda üretildiğini ve tüketildiğini görmek “demek ki mümkün!” dedirtti. Dünyanın en gelişmiş bazı ülkeleri tarafından yönetilen bu coğrafyalarda iklimin üstünlüğünden dolayı tevazu, yetinme, sadelik, tasarruf, iş birliğinin benimsenmesi ve israf, ifrat, gösteriş, fuzulî büyüme, hırs, egodan uzak durulması örnek alınması gereken tavırlar.” dedi.

29 Mart- 30 Nisan tarihleri arasında KTSM Karaköy adresinde ziyaretçileriyle buluşacak olan sergi, insan türünün sonunu getirecek gibi görünen beşeri gaflet, ihmalkarlık, lakaytlık ve kayıtsızlığa dikkat çekiyor. Diğer taraftan, küresel iklimle başa çıkmanın yolunun tevazu, sadelik ve tasarruftan geçtiğini vurguluyor.

İklim değişikliği, küresel ısınma, su hakları gibi konulara dair birbirine eklemli sergilerinin en son safhası olan “Küresel İkaz”da sanatçı, buzlarla kaplı kuzey coğrafyalarında belgesel fotoğraf çalışmalarına imza atarak sorununun ciddiyetini gözler önüne sermeyi amaçlıyor. 

Açılış: 

29 Mart Salı

Saat: 11.00 – 14.00

Sergi, Pazartesi ve resmi tatil günleri dışında her gün 10.00 – 18.00 arası açıktır.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi Azapkapı Mahallesi, Hediye Sok. No:6 Beyoğlu/İstanbul

Detaylı bilgi: https://kaletasarimsanatmerkezi.org/sergiler/kuresel-ikaz-global-warning

Detaylar

Başlangıç:
26 Kasım 2022
Bitiş:
27 Ocak 2023
Etkinlik etiketleri:
, , ,

Organizatör

KTSM Karaköy

Mekan

KTSM
Kale Tasarım ve Sanat Merkezi Azapkapı Mahallesi, Hediye Sok. No:6 Beyoğlu/İstanbul + Google Haritalar

Venue map