Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Yeşil Dönüşüm Gezegen, Toplum, Ekonomi İçin Son Şans

26 Kasım 2021


Yeşil Düşünce Derneği ve Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliği tarafından organize edilen, 11. Yeşil Ekonomi Konferansı bu yıl, Yeşil Dönüşüm: Gezegen, Toplum, Ekonomi için Son Şans teması ile gerçekleştirilecek. Yeşil Yeni Düzenin Türkiye için neden bir zorunluluk olduğu ve dönüşümün nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği gündeme alınacak. 26 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşecek etkinliğin duyuru metni ve detaylı bilgi:

İlk Yeşil Ekonomi Konferansı 2009 senesinde küresel olarak o dönemde yeni yeni filizlenen Yeşil Yeni Düzen teması etrafında gerçekleştirilmiştir. Yeşil Ekonomi Konferanslarının 11. yılında ise önümüzdeki dönemde Yeşil Yeni Düzenin Türkiye için neden bir zorunluluk olduğunu ve dönüşümün nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini gündeme getirmeyi planlıyoruz.

2019 yılında Avrupa Birliği’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı belgesini yayınlanmasıyla birlikte küresel olarak Yeşil Yeni Düzene yönelik eğilimler güçlendi ve hız kazandı. Süreç içerisinde birçok ülke; yasa, politika belgesi veya yetkili kurum/kişilerin açıklamalarıyla 2050’ye yönelik net sıfır hedeflerini duyurdular. Buna bağlı olarak ekolojik, ekonomik ve toplumsal anlamda birçok politika değişikliği ve düzenleme gündeme geldi.

Türkiye ise 2021 yılı Ekim ayında Paris Anlaşmasını onaylayıp 2053’e yönelik net sıfır emisyon hedefini açıklayarak bu küresel momentumun bir parçası olacağını beyan etmiş oldu. Diğer yandan hedefin uzun vadeli olması ve dönüşümün geniş kapsamından ötürü konuşulması gereken birçok detay var.

AB’de bir süredir devam eden yeşil dönüşüme dair deneyimlere, Türkiye özelinde dönüşümü zorunlu kılan faktörlere ve dönüşümün sunabileceği fırsatlara dair bilgi paylaşımına alan açacağımız 11. Yeşil Ekonomi Konferansı’nda sizlerin de katılımı ile verimli bir tartışma gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. 

Başvuru Linki:  

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZEscO-prTsjH9VoO7ZaoAkvmJKD8tLGth-a?utm_source=Zoom&utm_medium=register&utm_campaign=Ye%C5%9Fil+Ekonomi

Detaylar

Tarih:
26 Kasım 2021
Etkinlik etiketleri:
, ,

Organizatör

Yeşil Düşünce Derneği
View Organizatör Website

Mekan

Online