Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

İklim Değişikliğine Kesişimsel Bakış: İklim Kriziyle Mücadele için Erişilebilir Bilgi Üretme Konferansı

24 Ocak 2022


British Council destekli IYACEP (Podcast Yoluyla İklim Değişikliği ve Çevre Hakkı Konusunda Gençlerin Farkındalığını Artırmak) projesi kapsamında İklim Değişikliğine Kesişimsel Bakış: İklim Kriziyle Mücadele için Erişilebilir Bilgi Üretme Konferansı gerçekleştirilecek. İklim değişikliğine kesişimsel bir eksenden bakan araştırmaları erişilebilir bir hale getirmek amacı taşıyan konferans 26 Şubat 2022 tarihinde gerçekleşecek. Herkesin katılımına açık olacak konferansta yapılan sunumlar, daha sonra “Çevre için Podcast” serisinde bölüm olarak yayınlanabilecek. Etkinliğin duyuru metni ve detaylı bilgi:

İklim değişikliğinin etkilerini anlayabilmek için kesişimsel düşünmenin önemi birçok araştırmacı tarafından vurgulanmıştır (Perkins, 2018; Hathaway, 2019; Di Chiro, 2020; Ergasi, McKinney, and Bell, 2021). Kimberle Crenshaw’ın 1990’larda geliştirdiği kesişimsellik kavramı (Crenshaw, 1991), en basit haliyle, sınıf, ırk, etnisite, ulus, sınıf, yaş, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği gibi kategorilerin bir arada çalışarak, farklı ayrımcılıklara ve damgalamalara yol açabileceğini ortaya koymaktadır. Başka bir deyişle; kesişimsellik, bu kategorileri yekpare ve kendi içlerinde tutarlı yapılar olarak almaktansa, kategoriler içinde ve arasında yaşanabilecek ayrımcılıkları ve damgalamaları analiz etmemizi sağlamaktadır. 

Bugüne kadar, podcast bölümlerimizde iklim değişikliğine kesişimsel bir eksenden bakarak erişilebilir bilgi üretmeye çalıştık. Ele aldığımız konuları her kesimden dinleyicinin anlayabileceği şekilde anlatmaya özen gösterdik. Bu konferansın amacı da iklim değişikliğine kesişimsel bir eksenden bakan araştırmaları, erişilebilir hale getirmek. Herkesin katılımına açık olacak konferansta yapılan sunumlar, daha sonra “Çevre için Podcast” serisinde bölüm olarak yayınlanabilecek. 

Başvurularınızı yapmayı planladığınız sunumun 250 kelimelik özeti ve kısa özgeçmişiniz ile birlikte 24.01.2022 tarihine kadar [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Başvuru sonucunuz hakkında 30.01.2022 tarihinde bilgilendirileceksiniz.

Detaylar

Tarih:
24 Ocak 2022
Etkinlik etiketleri:
, , , , , ,

Organizatör

IYACEP