Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Arazide Yağmur Suyu Hasadı Eğitimi

23 Ocak 2022 @ 14:00 - 18:00 UTC+3

TL350

Nüfus yoğunluğu ve dolayısıyla yapılaşmanın az olduğu kırsal bölgeler, tarım ve orman arazilerinde su güvenliği için neler düşünmemiz gerekir ve neler yapabiliriz sorularına yanıt bulmak amacıyla İstanbul Permakültür Kolektifi tarafından tasarlanan Arazide Yağmur Suyu Hasadı Eğitimi 23 Ocak 2022 Tarihinde 14.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Programın duyuru metni ve detaylı bilgi: 

Şebeke suyuna erişimin kısıtlı olduğu kırsal bölgelerde, uzun vadeli su güvenliğinin çözümü genelde su kuyularına bağlıdır. Oysa bu, ancak insan ömrü ile sınırlı bir gelecek planıdır ve uzun vadeli su güvenliğini görmezden gelir. Sürdürülebilir su yönetiminin birinci adımı olan yağmur suyu, hem kişisel kullanım, hem bitkisel üretim, hem de toprak rehabilitasyonu için diğer tüm seçeneklerden önce düşünülmesi gereken birinci kaynaktır. En düşük maliyetli su deposunun toprağın kendisi olduğunu unutmamak gerekir, kaldı ki bitkisel gıda üretimini sağlıklı, onarıcı ve bu sayede sürdürülebilir kılacak zincirleme etkileri tetikleyen eylemlerin başında, toprağın daha fazla su tutmasını sağlamak gelir. Bu, erozyondan kaynaklı toprak kaybını engelleyen uygulamaları da kapsar ve gıda üretimine bağlı varoluşumuzun devamlılığı için elzemdir.

Covid-19 günlerinde fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz için online bir çalışmayla gündeme getirdiğimiz suya dair bu meseleler, genel hatlarıyla şu başlıkları kapsayacak:

  • Küresel su döngüsü,
  • Arazide yağmur suyu hasadı,
  • Bitkisel üretimde verimli su kullanımı,
  • Su depolama yöntemleri,
  • Evsel atık sular ve bahçede yeniden kullanımları

Düzenleyen ve Tasarlayan – İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan – ÇEVRİMİÇİ – (ONLINE)

23 Ocak 2022 – saat 14:00 – 18:00

Katılım katkı payı 350 TL (KDV dahil) dir.

BaşvuruLinki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdatHMbVSRJpds9KjtUyIYtV1z6X0T0R8Vf2hlDyOsGue5VOA/viewform

Detaylar

Tarih:
23 Ocak 2022
Saat:
14:00 - 18:00 UTC+3
Ücret:
TL350
Etkinlik etiketleri:
, ,

Organizatör

İstanbul Permakültür Kolektifi
View Organizatör Website
Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.