Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Vehbi Koç Vakfı ile İş Bankası’ndan Girişimler İçin İş Birliği

15 Mart 2022


Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası daha yaşanabilir bir dünyayı odağına alan girişimler için bir araya geldi. İş birliği kapsamında sosyal ve çevresel etkiyi teknoloji ile ölçeklendirip yeni bir dünya yaratma vizyonuyla hareket eden girişimlere yönelik “Etki Girişimciliği Programı”nı (EGP) başlattı. Son başvuru tarihi 15 Mart 2022 olan programın duyuru metni ve detaylı bilgi:

Program; nitelikli eğitim, sağlık ve kaliteli yaşam, iklim, erişilebilir ve temiz enerji, sürdürülebilir şehir ve topluluklar gibi alanlarda çevresel ve sosyal etki yaratan veya yaratma potansiyeline sahip teknoloji tabanlı girişimlerin ölçeklenmesine destek olmayı amaçlıyor.

Girişimler 15 Mart’a kadar başvurabilecek. Etki Girişimciliği Programı (EGP), yenilikçi, yaratıcı, eşitlikçi, etik yaklaşımı ve sağlam iş modelleri olan, teknolojiyi etkin kullanan / teknolojiyi geliştiren, ileri seviye girişimlerin sosyal etkilerini ve finansal getirilerini artırmaları için ihtiyaç duydukları özgün desteği sağlamayı ve sorumlu yatırımcılarla buluşturmayı hedefliyor.

Girişimler, program sonunda yatırımcılarla buluşacak, Nisan-Temmuz 2022 döneminde gerçekleşecek hızlandırma programı, 16 hafta süren yoğun mentorluk sürecini kapsıyor ve 3 aşamadan oluşuyor. Programın ekosistem yaratma amacıyla düzenlenen tanıtım günü olan Info Day ile başlayacak. Birinci aşamada girişimler ürün ya da hizmetlerinin piyasayla uyumunu, etki odağı ve iş modelini yeniden değerlendirecekler. Bu aşamada ekipler iş modellerini doğrulayacaklar. İkinci aşamada girişimler sundukları çözümü müşteri ve pazar koşullarına daha uyumlu bir hale getirmek amacıyla en yalın çözümlerini geliştirecekler.

Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi KWORKS ve İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı tarafından, Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı (TSGA) katkılarıyla yürütülecek Program; nitelikli eğitim, sağlıklı ve kaliteli yaşam, iklim, erişilebilir ve temiz enerji, sürdürülebilir şehir ve topluluklar gibi alanlarda çevresel ve sosyal etki yaratan veya yaratma potansiyeline sahip teknoloji tabanlı girişimlerin ölçeklenmesine destek olmayı amaçlıyor. Böylelikle, çevresel ve toplumsal sorunlara sürdürülebilir çözümler üretilmesine katkıda bulunulmuş olacak.

Etki Girişimciliği Programı’nın özellikle yenilikçi, yaratıcı, doğru kurgulanmış iş modelleriyle yola çıkan, ürün aşamasına gelmiş teknoloji tabanlı girişimlerin ölçeklenmesi noktasında önemli olduğunun altını çizen Aran, “Girişimlere yapılan yatırımların ülkemiz büyümesine olan katkısını da dikkate aldığımızda, bunu, hem ülkemiz hem de çevreyi ve toplumu odağına alan girişimler üzerinden daha yanaşabilir, sürdürülebilir bir dünya için atılmış önemli bir adım olarak görüyorum” diye konuştu.

Program başvuruları etkigirisimciligi.com web sitesi üzerinden yapılabiliyor. Başvuruların 15 Mart 2022 tarihine kadar açık olduğu Programa; destek, kaynak arayan, fikri ve iddiası olan girişimler başvurabilir. Mart ayında sonuçları açıklanacak başvurularda yer alan tüm girişimler, takım, yenilik, ürünün uygulanışı, pazar stratejisi, pazar büyüklüğü, pazar rekabeti, ölçeklenme kapasitesi ve programla uyumluluk kriterleri göz önünde bulundurularak değerlendirilecek.

Son aşama ise çözümlerin pazara sunularak satışların artırılması ve yatırım arayışı süreçlerini kapsayacak. Böylece, Programa dahil olan girişimler yatırımcılarla buluşacak ve bu aşamada Vehbi Koç Vakfı ve İş Bankası gerekli desteği sağlayacak.

Tüm bu süreçlerin sonunda, girişimlerin yatırımcılarla ve ekosistemdeki aktörlerle buluştuğu bir günlük Impact Day etkinliği ile girişimler mezun edilecek. Katılmaya hak kazanan girişimciler, Şişli’deki KWORKS ve Kolektif House Levent’teki Workup çalışma alanlarını program boyunca kullanılabilecek.

Detaylı Bilgi : https://www.dunya.com/ekonomi/vehbi-koc-vakfi-ile-is-bankasindan-girisimler-icin-is-birligi-haberi-647337

Detaylar

Tarih:
15 Mart 2022
Etkinlik etiketleri:
, , ,

Organizatör

Vehbi Koç

Mekan

Online