Etkinlikler

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Medyada Nefret Söylemi Sunumu ve Kapsayıcı Dil Eğitimi

11 Mart 2022


kapsayıcı dil eğitimi

Medyada Nefret Söylemi Sunumu ve Kapsayıcı Dil Eğitimi 11 Mart Cuma günü Kırkayak Kültür – Göç ve Kültürel Çalışmaları Merkezi, Antep’de  gerçekleşecek. Programın duyuru metni ve detaylı bilgi:

Programın ilk bölümünde nefret söylemi ve ilgili kavramları, ifade özgürlüğü ve nefret söylemi, nefret söyleminin kimleri hedef aldığını, nefret söyleminin hangi mecralarda nasıl üretildiğini ve nefret söylemi izleme çalışmasının metodolojisinin nasıl yürütüldüğünü konuşacağız. İfade özgürlüğünü dünya çapında savunmak ve geliştirmek için çalışan uluslararası bir insan hakları örgütü olan İngiltere merkezli Article 19’nin ‘Tüm Yönleri ile Nefret Söylemi Kılavuzu’ndan uyarladığımız kitapçığı tanıtacağız.

Programın ilk bölümü için mekan kapasitesi 40 kişi ile sınırlıdır. Sivil toplum çalışanlarına öncelik verilecektir. Katılım için lütfen formu doldurunuz.

Programın öğleden sonraki bölümünde 10 yıldan uzun bir süredir devam ettirdiğimiz nefret söylemi taraması konusundaki deneyimlerimizden yola çıkarak hazırladığımız Kapsayıcı Dil Eğitimi uygulanacaktır. 

Bu eğitimi bir arada yaşamı tehdit eden ayrımcı söylemlere karşı alternatif, kapsayıcı ve hak odaklı bir dil üretimine katkıda bulunmak için hazırladık. 

Eğitime katılım 20 kişiyle sınırlıdır. Sivil toplum çalışanlarına öncelik verilecektir.

Kapsayıcı Dil Eğitimi, ‘ayrımcılık’, ‘ayrımcı söylem ve nefret söylemi’ ve ‘kapsayıcı söylem’ temalarına odaklanan ve uygulamalı aktiviteler içeren  üç ana bölümden oluşur. 

Eğitim boyunca, 

Ayrımcılık, ayrımcılığın kaynağı ve ayrımcılığın neden olduğu toplumsal sorunlar hakkında bilgi sahibi olmayı,

Ayrımcı söylemi ve nefret söylemini fark edebilmeyi,

Nefret söylemiyle mücadelede çoğulcu ve diyaloğa dayalı kapsayıcı bir dil kurabilmek için yapabileceklerimizi konuşmayı hedefliyoruz.

Başvuru Linki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScHNWoWvRkLOz4_GHDPHt2i6YxTVLkGLIcRIlHpxz2ocjTksQ/viewform

Mekan

Kırkayak Kültür – Göç ve Kültürel Çalışmaları Merkezi